Facebook page

Період енеоліту та бронзовий вік

Бронзовий вік  (приблизно між ІV-І тисячоліттям до Р.Х.) став епохою, коли починається найдавніша писемна історія, яка, однак, перемежовується з давніми епічними поемами та легендами. Однак лише старожитності дають змогу побачити та відчути, якою реально була ця епоха. Пам'ять про цей час зберігають тисячі курганів, які і нині можна побачити в Україні. Ми не знаємо імен народів, які жили в ті часи, тому часто археологи дають їм умовні назви, які походять від типів поховальних споруд чи місцевостей, де ті чи інші старожитності були вперше виявлені.

Обряд поховання під курганами пов’язаний, з новими уявленнями про життя після смерті, які набули поширення в III тис. до Р.Х. Це життя намагалися забезпечити новими обрядами, поховальним інвентарем, який включав посуд, прикраси, зброю, знаряддя праці та магічні амулети. Курган ставав місцем, де проводилися жертвопринесення, поминальні обряди. Це був символ зв'язку з предками, символ власності на певну територію. Кургани ставали орієнтирами на давніх степових шляхах.

Саме в цю епоху набуло поширення колесо — спочатку суцільне, з дерева.Війни бронзового віку дали поштовх розвитку озброєння. Символом цього часу стали сокири-молоти, виготовлені з каменю. Однак і металургія бронзи на території України вже в III тис. до Р.Х. досягла видатних успіхів. З руди, видобутої в копальнях Донбасу та Волині було виплавлено метал, який пішов на виготовлення сокир, наконечників списів, серпів та прикрас. Виявлені у давніх скарбах та похованнях ці вироби вражають своєю довершеністю.

Порівняно з попереднім часом керамічне виробництво переживає занепад, адже кочовий побут більшості населення не сприяв його розвитку.

На схилі бронзового віку давні племена на території України були втягнуті у вир подій тодішньої світової історії, серед яких походи "народів моря", Троянська війна, зухвалі рейди войовничих вершників — кіммерійців. Тому серед знайдених на цій землі старожитностей ми можемо побачити речі, виготовлені в майстернях у далекому Сибіру та Середній Азії, Центральній Європі та на Балканах.

 До раннього бронзового віку відносяться керамічні вироби ямної та катакомбної культур — поховальний посуд.  Досконало виглядають відлиті з бронзи бойові сокири, найкращі з яких справляють враження витворів мистецтва. Значна кількість бронзових виробів у колекції може бути датована пізнім бронзовим віком, епохою походів "народів моря" та Троянської війни. Це наконечники списів та дротиків, кинджали і меч, можливо, подібні вироби були в арсеналі легендарного Одіссея, великого воїна і мандрівника. До речі, саме з його мандрами пов'язана перша згадка про "країну людей кіммерійських", тобто південь сучасної України.

Посудина на піддоні
Посудина на піддоні

2200 - 2000 рр. до Р.Х. Кераміка: ліплення, орнаментування. Висота 29,3 см, діаметр 25,7 см. Інв. № ПКП 1125

Посудина на піддоні, відкрита, горщикоподібна, із циліндричними, середньої висоти, вінцями та кулястим тулубом, опертим на ажурний порожнистий піддон зрізано-конічної форми з розширенням донизу. У піддоні зроблено чотири великі трикутні отвори – один проти одного, що створює ажурний ефект. Виріб має темно-сіре забарвлення, подекуди – чорні плями.

Курильниця
Курильниця

2200 – 2000 рр. до Р.Х. Кераміка: ліплення. Висота 5,2 см, діаметр 21,5 см. Інв. .№ ПКП 1369

Курильниця із прямими вінцями. Має вигляд неглибокої масивної чаші, яка стоїть на трьох коротких товстих ніжках. Усередині під вінцями міститься мініатюрна напівсферична чашечка – окреме відділення. Поверхня сіро-брунатного відтінку, зашліфована. Вважається, що курильниці використовувались для ароматизації повітря та в культових церемоніях.

Миска
Миска

2500 – 2000 рр. до Р.Х. Кераміка: ліплення, орнаментування. Висота  8,6 см, діаметр  25,4 х 22,8 см. Інв. № ПКП 1393.

Миска (чаша) напівсферична, приземкувата, із рівними, загорнутими досередини вінцями. Під ними розміщено чотири горизонтальні ручки-вушка. Зовнішня поверхня має сіро-брунатний колір, оздоблена мотузяним орнаментом.

Сокира
Сокира

Кінець ІІІ – ІІ тис. до Р. Х. Бронза: формування, кування.
Довжина 16,7 см. Інв. № ПКП 4660

Сокира з трубчастим обухом, невеликим валом біля зовнішнього краю обуха. Лезо підтрикутної форми, плавно розширюється до нижньої частини, вигнуте. Обух прикрашено рельєфним поясом. Поверхня груба, зі слідами відливання у формі, з великою кількістю органічних домішок.

Сокира
Сокира

Кінець ІІІ – поч. ІІ тис. до Р. Х. Бронза: формування.
 Довжина 13,7 см. Інв. № ПКП 4661

Сокира “колонтаївського” типу, із коротким трубчастим обухом та “гребенем” на ньому. Лезо проковане, підтрикутної форми, плавно розширюється до нижньої частини, вигнуте. Обух прикрашено рельєфним поясом. Поверхня груба, зі слідами відливання у формі, із великою кількістю органічних домішок. 

Сокира
Сокира

Кінець ІІІ – поч. ІІ тис. до Р. Х. Бронза: формування.
Довжина 14,6 см. Інв. № ПКП 4662

Сокира із трубчастим обухом, невеликим валом біля зовнішнього краю обуха. Лезо підтрикутної форми, широке, масивне, плавно розширюється до нижньої частини, вигнуте. Поверхня груба із слідами відливання у формі. З великою кількістю органічних домішок.

Сокира-мотика
Сокира-мотика

Кінець ІІІ – поч. ІІ тис. до Р. Х. Бронза: формування. Довжина 20,4 см. Інв. № ПКП 4665.

Сокира-мотика із трубчастим обухом. Лезо трикутної форми, поступово розширюється до нижньої частини. Поверхня груба, зі слідами відливання у формі, з великою кількістю органічних домішок.

Виріб зооморфний кам’яний
Виріб зооморфний кам’яний

2800 – 2500 рр. до Р. Х. Камінь: шліфування, вирізування. Довжина 38,3 см. Інв. № ПКП 4697.

Виріб кам’яний, зооморфний, поздовжньої форми, зі стилізованою головою ведмедя на кінці, робочою поверхнею (для рубання) і масивним руків’ям із виступами-фіксаторами.

Молот із зооморфним набалдашником
Молот із зооморфним набалдашником

2800 – 2500 рр. до Р. Х. Чорний зі світло-жовтим вкрапленням дюрито-діабаз:  шліфування, свердлення. Довжина 11 см. Інв. № ПКП 4716.

Молот із зооморфним набалдашником, виготовлений з чорного, із ясно-жовтими вкрапленнями дюрито-діабаза. Отвір просвердлено кременевим свердлом.

Амфора
Амфора

2500 - 2000 рр. до Р.Х. Кераміка: ліплення, заглиблений врізний орнамент. Довжина 12,7 см, висота 9,4 см, діаметр 11,3 см. Інв. № ПКП 5310.

Посудина типу амфори із циліндричною шийкою, з рівним зрізом та кулястим тулубом, на плічках якого симетрично розміщені дві горизонтальні ручки-вушка. Зовнішню поверхню оздоблено заглибленим орнаментом: по зовнішньому краю зрізу – косі насічки, на шийці – пояс із чотирьох-п’яти горизонтальних прокреслених смуг. Від основи шийки по плічках до дна спущені чотири трикутники вершиною вниз, також утворені прокресленими навскісними смужками, котрі сходяться під кутом до вершини трикутника. Поверхня темна, сіро-чорна.

Горщик
Горщик

2500 - 2000 рр. до Р.Х. Кераміка: ліплення, заглиблений врізний орнамент. Висота 18,5 см, діаметр 20,0 см. Інв. № ПКП 5311.

Горщик орнаментований. Має короткі вертикальні вінця з рівним зрізом та кулястий тулуб із пласким дном. Зовнішня поверхня оздоблена рельєфом у поєднанні із заглибленим штамповим орнаментом. Поверхня сіро-брунатного кольору.

Горщик
Горщик

2500-2000 рр. до Р.Х. Кераміка: ліплення, заглиблений орнамент. Висота 11,7 см, діаметр 23,6 см. Інв.№ ПКП 5312.

Горщик опуклої форми, із загнутими всередину вінцями, рівним зрізом та пласким денцем. Зовнішня поверхня оздоблена наліпним та заглибленим орнаментом. Навколо зрізу устя два рядки гусеничного штампа утворюють “ялинку”. Поверхня сірого кольору.

Горщик
Горщик

2500 - 2000 рр. до Р.Х. Кераміка: ліплення, заглиблений  штампований орнамент. Висота 25,4 см, діаметр 26,6 см. Інв. № ПКП 5313

Горщик кубоподібний, орнаментований, широко відкритий. Має високі, ледь відгорнені  вінця, горлечко плавно переходить у опуклий тулуб, конічно звужений до плаского дна. Зовнішня поверхня суцільно оздоблена вишуканим заглибленим орнаментом. Поверхня посудини сіро-брунатна.

Горщик
Горщик

2500 - 2000 рр. до Р.Х. Кераміка: ліплення, заглиблений орнамент. Висота 24,5 см, діаметр 26,8 см. Інв. № ПКП 5314

Горщик із високими, широко відгорненими воронкоподібними  вінцями та опуклим тулубом, конічно звуженим до невеликого плаского денця. Зовнішню поверхню оздоблено пишним орнаментом: поєднання заглибленого із рельєфним, наліпним. Поверхня сіра, з темними плямами.

Горщик
Горщик

2500 - 2000 рр. до Р.Х. Кераміка: ліплення, заглиблений орнамент. Висота 31,2 см, діаметр 28,0 см. Інв. № ПКП 5315

Горщик із яйцеподібним тулубом, невеликим пласким дном, коротким горлечком та горизонтально зрізаними циліндричними вінцями. Зовнішня поверхня посудини суцільно покрита пишним орнаментом: наліпним у поєднанні із заглибленим. Посудину оперізують три наліпні кола з пальцевими відтисками. Поверхня посудини жовто-сіра, з темними плямами.

Ідол
Ідол

ІІІ - ІІ тис. до Р.Х. Кераміка: ліплення, різьблення. Довжина 15,9 см, ширина 6,0 см. Інв. № ПКП 5318

Фігурка антропоморфна, стилізована, сплющена. Має форму витягнутого трикутника із заокругленими кутами. Голова – у вигляді трикутного відростка, розширеного до плечей, позначена спереду дугастим жолобком. Груди відтворено двома опуклими наліпами. З боків фігура прикрашена трьома поперечними жолобками.